Cunoscutul Leonardo Da Vinci a fost unul dintre cei mai artisti ai Renasterii, de asta nu se indoieste nimeni.El a fost fiul unui bogat notar florentin, si a unei fiice de fermier. Tatal lui nu s-a casatorit cu mama lui din motive...Bine cunoscute. Dupa 8 ani, s-a stabilit in Florenta, unde i s-a oferit cea mai buna educatie. La 20 de ani a ajuns in cercul de pictori din Florenta.
Nimic nu poate il poate caracteriza mai bine pe Da Vinci decat propiile opere:








